
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.1422 mm |
| Termination | Tab |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Material | Brass |
| Packaging | Reel |
| Depth | 11.38 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Type | Receptacle |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Red |
| Gender | Male |
| ELV | Compliant |
| Body Material | Brass |
| Tab Width | 4.7498 mm |
| Wire/Cable Diameter | 3.43 mm |
| Terminal Material | Brass |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Material | Nylon |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 18 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
| Plating | Tin |
| Termination Style | Crimp |
| Insulation Diameter | 3.429 mm |
| Body Plating | Tin |
| Insulated Wire Support | Yes |
| Mating Tab Width | 4.75 mm |
| Tab Length | |
| Tab Thickness | 812.8 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Stud Size | 4.75 mm |
Stock: 42642
Distributors
pcbx
Unit Price$1.34820
Ext.Price$1.34820
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.34820 | $1.34820 |
| 10 | $0.67410 | $6.74100 |
| 25 | $0.51854 | $12.96350 |
| 50 | $0.39888 | $19.94400 |
| 100 | $0.33240 | $33.24000 |
| 300 | $0.27700 | $83.10000 |
| 500 | $0.23083 | $115.41500 |
| 1000 | $0.19236 | $192.36000 |
| 3000 | $0.17440 | $523.20000 |
| 5000 | $0.16688 | $834.40000 |
| 10000 | $0.15968 | $1596.80000 |
| 30000 | $0.15279 | $4583.70000 |
| 60000 | $0.14620 | $8772.00000 |
